Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları tanı ve tedavi ünitemizde; Her yaş grubu  hastalarımızda   göz hastalıkları muayeneleri, Miyopluk, hipermetropluk, şaşılık, göz tansiyonu, göz yaşı yolları tıkanıkları, retina bozuklukları gibi hastalıkların tanı ve tedavisi ile gelişmiş bilgisayar kontrollü cihazlarla uzman hekimimiz  tarafından dikkat ve titizlikle gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir rahatsızlık hissetmeyi beklemeden periyodik göz kontrolü yaptırmanız , ileride tedavisi güçleşecek hatta imkansızlaştıracak birçok göz hastalığının kolayca tedavi edilebilmesini sağlayacaktır.

Göz kliniğinde tedavi hizmetleri :

Görme Keskinliği Testi

Görme kusurunun giderilmesi:  Gözlük ve kontak lens.

Göz kapaklarının muayenesi:  Alerji, kapaktaki kitleler (arpacık vs.), kirpik dibi iltihapları ve tümörler.

Göz Kaslarının Muayenesi:  Çocukların hiçbir şikâyeti olmadan da ilk göz muayenesinin yapılması ideal kabul edilir. Yapılan muayene sonrasında  göz tembelliği tedavisinin başarısı artmaktadır. Şaşılık için gözlük olduğu kadar ameliyat ile de gözlerdeki kayma düzeltilerek düzgün bakış sağlanabilmektedir. Okul çağı çocuklarının muayenelerinin 6 ay ile 1 yıl arasında tekrarlanmasında yarar vardır. Her yaştaki şaşılık ve göz kaymaları hakkında uzman hekimimizden bilgi alınılabilir.

Göz İçi Basıncının (Tansiyon) Ölçülmesi:  Göz tansiyonu adıyla da bilinen glokom hastalığı dünyadaki en önemli geri döndürülemeyen görme kaybı nedenidir. Glokom herhangi bir belirti vermeden görme duyumuzu tehdit eden sinsi bir hastalıktır. Rutin bir göz muayenesi ile elde edilen ölçümler ile saptanabilir. Ölçümler nonkontakt havalı tonometre  ile yapılmaktadır. Gerek görülmesi halinde bilgisayarlı görme alanı ile ileri tetkik yapılmaktadır.40 yaş üzerindeki kişilerin yılda bir kez detay lı göz muayenesi sırasında göz içi basıncını ölçtürmesi gereklidir.

Biomikroskop Muayenesi: Gözün ön ve arka bölümleri görülerek, mevcut konjunktivit, keratit, katarakt gibi bazı hastalıklar kolaylıkla saptanabilmektedir. Her gözün içinde doğal bir mercek vardır. Katarakt gözün içindekli bu merceğin görmeyi engelleyecek şekilde ışık geçirmesinin bozulmasına yol açar. Sıklıkla yaşlanmaya bağlı olsa da, her yaşta katarakt görülebilir. Görme azalması kişinin yaşamını etkilemeye başladığında cerrahi girişim yapılabilir.

Göz Dibi Muayenesi: Gözün arka bölümünde bulunan görme siniri, giren ve çıkan damarlar, makula bölgesi incelemeleri, kişinin diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkları hakkında bilgi edinilebilinmektedir.